Ray Masters filtre / SVK

RM_LOGO_R


KONEČNE niečo Slovenské. To myslím fakt. A rovno napíšem, že aj kvalitné. Už pár dní nosím, testujem a využívam filtre značky RAY MASTERS a porovnávam hlavne s nižšou triedou HiTech a absolútnym TOP vo svete filtrov zn. LEE. A budem naozaj chváliť a chváliť, lebo od začiatku to fungovalo úplne na jednotku. Od prvého kontaktu s gen. riaditeľom – Romanom Hevierom cez následné poslanie filtrov na testovanie až po samotné fotenie.


raymasters
fuji X100T, LEE little stopper, RayMasters ND4 soft, RayMasters ND4 reversed

 

Balenie a prvý dojem

Filtre sú zabalené v papierovom obale. Obal sa podobá systému, aký mal pred x rokmi cokin. Bolo to prakticky to isté, len v plaste, čo bolo super. Doteraz som nič lepšie na uskladňovanie a manipuláciu filmov nevidel. RAY Masters sa tomu približuje. Ak tú krabičku trošku upravím (zvodotesním), možno to bude fungovať podobne. Každopádne v takomto prevedení hrozí filtrom najnižšie riziko poškriabania a dá sa s nimi pohodlne manipulovať aj v rukaviciach.


100T0891

100T0892


Na každom filtry je nalepená tenká fólia, ktorá bráni náhodnému poškriabaniu pri prevoze. Mal som trošku strach ju „strhnúť,“ lebo to šlo ťažšie a filter sa pri tom trošku ohýbal, nakoniec našťastie nedošlo k žiadnemu mechanickému poškodeniu. Ale tým nastali iné problémy, čo by som asi tomuto systému ochrany vytkol. Na povrchu zrejme vznikol nejaký statický prechod a filter nasával všetok prach z okolia. Skúšal a hral som sa s ním doma asi 15 minút a vyzeral presne ako naša podlaha každý večer, keď beháme von na záhradu a naspäť dnu. Bol na ňom všetok prach z izby. Napriek tomu, že som ho ofúkal (utierať nebolo treba), ráno keď som ho vyberal na fotenie, vyzeral tak isto špinavo. Takže som musel o5 ofukovať a o5 a o5. Až na štvrté ráno mám pocit, že už nefunguje ako magnet na špinu a je to OK.


100T0893
ochranná fólia na filtroch

Filter Ray Masters

Nie som extra patriot, ale mám fakt rád domáce výrobky. Navyše ak sú kvalitné a s dodávateľom je rozumná reč. A o tom sú filtre Ray Masters. O technickej kvalite a o profesionálnom prístupe k zákazníkovi. Čo sa týka kvality, porovnával som ich hlavne s HiTECH a LEE filtrami. Tak nejako som si myslel, že by mali byť niekde v strede medzi nimi. Filtre zn. HiTECH sú celkom OK, ale majú veľký nedostatok v protisvetle a mne osobne vadí fakt výrazný a tvrdý prechod aj pri SOFT filtry. Jednoducho som mal stále pocit, že ho na fotke vidím, preto som začal používať zn. LEE. Tu to je krásne plynulé a to isté je aj na prechodových filtroch zn. Ray Masters. Takže oproti HiTECH jednoznačne pokrok a upgrejd 🙂 A protisvetlo? Bola to lahôdka. Problém môjho testovania a vlastne aj konečné rozhodnutie, či sú tie filtre naozaj dobré, nastal v posledný deň, keď sme s kamarátom a fotokolegom Lukášom Jaseňákom vychytali naozaj krásne podmienky v Lesníckom sedle. Stále som sa snažil meniť pri tej istej scéne filtre. LEE vs. Ray Masters. A všetko si poctivo zapisovať. No zapisovať som potom nestíhal a doma som zistil, že rozdiel neviem posúdiť. Jednoducho neviem, ktorá scéna je fotená s LEE a ktorá s Ray Masters. Z toho mi jednoducho vyplýva, že je to jedno. Teda nie je. Cena LEE filtrov sa pohybuje na úrovni 100€ a cena Ray Masters je polovica z toho. A pri mojom testovaní mi to prišlo ako to isté. Takže rozdiel je jednoznačný. Ak predám svoje staré filtre zn. LEE so zľavou a kúpim nové filtre zn. Ray Masters ušetrím pri každom filtry cca 1 bedňu piva alebo pár dobrých vín.


ra


 

Neutrálne šedé prechodové filtre RAY MASTERs vs. LEE

Kameň úrazu. Ó, ako som ja miloval krásny ružový, neutrálny šedý prechodový filter od zn. COKIN, známy tiež ako P121. Všetky fotky som mal s ružovou oblohou. Človek by si povedal, že s kvalitou ako je LEE to bude TOP šedé (neutrálne). Ale už aj HiTECH je šedší ako LEE. Top medzi filtrami je jednoznačne hnedý a nie šedý. Aj keď je pravda, že mi to na fotkách ani pri dlhých expozíciách nevadilo. A Ray Masters je na tom ešte lepšie – je fakt šedý a ani pri dlhej expozícií nefarbí oblohu do nereálnych farieb.


100T1668
šedá farba LEE (vľavo) vs. Ray Masters (vpravo)

 

Verdikt… alebo záver?

Je mnoho odporcov filtrov. V dnešnej dobe, keď zrkadlovky vedia automaticky robiť HDR, prípadne si to vieme nafotiť a potom následne pospájať expozície v PC sami, sa im aj dá dať za pravdu. Ale v jednoduchosti je krása a ak chcete mať všetko na jednom zábere, nutnosť prechodových filtrov je na mieste. A tiež v prípade, ako je ten môj, že fotíte na film. Tam inej cesty niet. No a aký filter vybrať? Ja budem od dnes preferovať Ray Masters. Ray Masters stoji polovicu čo LEE v tej istej kvalite (ak nie aj lepšej). Ray Masters má v sebe UV a IR stabilizátor. Ray Masters stále investuje do vývoja a testovania, kým LEE už žije len zo značky. Na úplny záver len dodatok, že som ich mal požičané len na 5tich foteniach (2 týždňe). LEE filtre ani po dlhom používaní nenesú takmer žiadnu stopu škrabancov, som zvedavý, ako na tom bude RAY MASTERS o rok. Dúfam a verím, že podobne.


2015-07_IMG_2149
pentax 645n, flektogon 50/4, fujichrome VELVIA 50 (RVP), Ray Masters filter ND4 reversed

Súvisiace odkazy:


raymasters2
Canon EOS 50E, Kodak T-MAX 100, Ray Masters ND4 soft

 


© pali hradiský / www.fotoTATRY.sk