Carl Zeiss Jena Sonnar 180mm f/2,8

Carl Zeiss Jena Sonnar 180mm f/2,8 – staré dobré sklíčko

 

O kvalite Carl Zeiss objektívov hádam nikto nepochybuje. V tej dobe to bola jednoducho špička a svoju vysokú úroveň držia aj pri používaní dnešných fotoaparátov. Nie nadarmo sa vyrába množstvo redukcií na rôzne značky a mnoho fotografov používa na svoje kreatívne fotografie práve staré sklá. Ja som nedopadol inak. I keď používanie starých skiel prišlo viac menej s kúpou stredoformátu. A tiež som neodolal skúsiť ich aj cez redukciu na digi. Výsledok je viac než parádny a tým odpovedám všetkým, ktorý potrebujú teleobjektív, nepotrebujú autofocus a nechcú investovať do drahých „značkových“ skiel. Tento článok nebude o recenzii, o moaré a neviem čom všetkom, čo sa príše pri objektívových testoch. Je to článok o tom, ako som predal svoj zoom SIGMA 70-200mm f/2,8 a nahradil ho pevnými sklami od Carl Zeiss Jena. Carl Zeiss Jena 180mm f/2,8 je proste paráda. Veď posúďte.

 

Kamzík vrchovský tatranský Canon EOS 5D II,
Carl Zeiss Jena Sonnar 180mm f/2,8 (fotené pri clone f/5,6)

 

Vľavo na obrázku je originál a v pravo je 100%tný výrez. Snažil som sa nič nedoostrovať ani neupravovať, aby to bolo čo najvernejšie. Vláčiť ho po horách dá zabrať. Jeho váha 1,1kg je celkom dosť. Ale oproti Sigme 70-200mm f/2,8 je stále o pár gramov ľahší. Trošku to vykrýva a má výhodu vo veľkosti. Tá je len o trošku väčšia ako canoňacka 17-40mm f/4L. Ale čo je naozaj TOP týchto objektívov je ich mechanické prevedenie. Celokovová tuba, s ktorou sa nebojíte liezť, behať. Trošku zamrzí, ale nebolí keď náhodou spadne na skaly.

IMG_0231_1

IMG_0231
Marek – fotograf
Canon EOS 5DII, Carl Zeiss Jena 180mm f/2,8 (fotené pri clone f4)

 

Ďaľšou nespornou výhodou tohoto skla je zaostrovanie. Aj keď je manuálne, je pomerne rychlé a ak máte redukciu s čipom aj presné. Navyše objektív má nekonečno skutočne nekonečno. Takže len pretočím prstencom úplne na koniec a neriešim. Všetko nad 40m sa fotí na nekonečno. A na záver už treba len dodať cenu v bazaroch okolo 100€. Sú dva druhy. Staršia tzv. zebra bez a novšia (čierna) verzia s MC vrstvami. Mám obe a zatiaľ v nich rozdiel nevidím. Všetkým, ktorým chýba teleobjektív, nevadí im MF a pevné ohnisko 180mm je Carl Zeiss Jena ideálna voľba.

© pali hradiský / www.fotoTATRY.sk