CESTOU Z PRÁCE

.aj v sobotu som musel narýchlo utekať na pár hodín do práce. Ale tak nejako som tušil a vedel, že sa budem vracať ešte za svetla a v noci krajinu celkom pekne pocukrovalo, tak som to vzal „naokolo“ cez dedinky a dúfal, že si aspoň niečo cwaknem. Tak nejako sa snažím pomaly ale isto vrátiť k foteniu zvieratiek, no už nie portrétofky, ale aby mala fotka ako taký zmysel, kompozíciu a náboj. A tiež, som potreboval poriadne otestovať NIKON F5 a dnes aj KODAK TMAX 400. Cestou mi ako prvá prišla do cesty líška. Skoro som ju zrazil. Nie, žeby som nedával pozor. Práve naopak. Kvôli foteniu som šiel pomaly a užíval si krajinu. Jednoducho vyletela rovno na cestu a trielila hore do kopca, kamsi do bezpečia pod les. Zastavil som a s pripraveným foťákom som čakal. Zastala. Na chvíľu. Urobil som 3 fotky, ale už na druhej mám odfotený len jej miznúci chvost. Bola to fakt chvíľka.


.líška
.nikon F5, Nikkor 80-400mm f/4,5 – 5,6G
.KODAK T MAX 400 (vyvolaný v XTOL 1+1, 9 1/4 min. pri 20 C)

Hneď za najbližšou dedinou sedel na strome jastrab (aspoň dúfam, že je to jastrab). Moja žena by povedala … hm … fták na strome. Odkedy môj starý objektív EF 300/2,8 odcestoval na sever som prakticky zvieratá nefotil. A už je to nejaký ten rok. Človek za tú dobu úplne stratí cit ak nepoužíva dlhé sklá. V tomto prípade to bolo presne o tom. Nazumoval som si ho na 400mm a kým som tu opachu nikona odzumoval, už po jastrabovi neostalo ani pierko. Holt, človek sa neustále učí.


.jastrab
.nikon F5, Nikkor 80-400mm f/4,5 – 5,6G ED
.KODAK T MAX 400 (vyvolaný v XTOL 1+1, 9 1/4 min. pri 20 C)

Tak som sa pohol ďalej a sledoval ho ako letí v otvorenej krajine. Tieto pohľady ma vždy bavia. Je to lepšie ako čumieť do televízora. Aspoň si to myslím, keďže televízor nepozerám. Nakoniec, tesne pred zjazdom do mesta, som ešte na horizonte zbadal srnky. Fotograficky to nebolo nič moc, ale vďaka tomu som spomalil a za najbližšou zákrutou  uvidel iné ako oddychujú. Teraz som veľmi chválil dlhé ohnisko, ktoré som mal so sebou. Na plných 400mm mi vošli do záberu srnky aj Šarišský hrad v pozadí. Tento typ fotiek mám najradšej. Zviera v krajine.


.srnky a Šarišský hrad
.nikon F5, Nikkor 80-400mm f/4,5 – 5,6G ED
.KODAK T MAX 400 (vyvolaný v XTOL 1+1, 9 1/4 min. pri 20 C)

Na vysokej škole som olizoval monitor pri pozeraní filmu VERTICAL LIMIT ako tam chlopak fotil s NIKONom F5. Vtedy to bol pre normalného smrtelníka nedosiahnuteľný stroj. Dnes som si s ním celkom dobre zafotil a vyzerá, že to bude ideálny foťáčik pre fotenie zvierat. Aj keď jeho váha (samotného tela) je odstrašujúca a skôr pripomína zbraň ako fotoaparát.


.srnky
.nikon F5, Nikkor 80-400mm f/4,5 – 5,6G ED
.KODAK T MAX 400 (vyvolaný v XTOL 1+1, 9 1/4 min. pri 20 C)

© pali hradiský / www.fotoTATRY.sk