FOTENIE OD ZÁPADU SLNKA AŽ PO JEHO VÝCHOD S DEŤMI

alebo fotograf na cestách, čo si vziať so sebou a ako sa vyzbrojiť ak chceš prespať v aute s deťmi

 

Prečo v aute? Lebo mojím veľkým a verným spoločníkom je vždy Heňo (5r.) a je to pohodlnejšie ako pod stanom alebo pod širákom. Auto nám zabezpečuje všetko čo potrebujeme. Vždy keď je to možné tak tesne pred západom slnka už parkujeme na vopred vybranom mieste a okrem iného aj fotíme. Osud tomu chcel tak, že momentálne jazdíme na staručkom oplíkovi, ktorý nikoho neruší, je nenápadný a tak môžeme prespať naozaj kdekoľvek. Ale najradšej tam, kde máme úplny pokoj od ľudí a hlavne krásne výhľady. Máme ho takmer ideálne upravený na spanie a tak po sklopení sedadiel ho vieme za 3 minúty prerobiť na posteľ 185 x 110 cm, čo je pre dvoch ideálne na spanie. Keďže máme doma (obaja) kopu povinností, stali sa tieto výletiky od „západu slnka až po jeho východ ideálnym riešením“ ako spojiť príjemné s užitočným. V čase keď sa dievčatá doma chystajú isť spať vyrazíme a kým sa ráno zobudia už sme doma aj s čerstvými rožkami a novým zážitkom.


fotené niekde nad Starou Ľubovňou, mobilom Huawei mate 20 LITE

Ale s5 k tomu, čo som vlastne chcel písať. Pred viac ako mesiacom som začal robiť „fotografické výlety pre rodičov s deťmi“ a prišlo aj na túto tému spania v aute. A pre veľký záujem, pridávam pár rád takto pokope v jednom článku. Hneď na začiatku upozorňujem, že sa jedná o autá typu, že sklopím sedačky a vznikne nejaká plocha:

Príprava auta

Jednoznačne, minimálne kritérium je combi. Sú isté sedany, ktoré sa dajú využiť (napadá mi teraz len octavia), ale je to už fakt na hrane. Takže ak máte combi, alebo auto, ktorému po sklopení sedačiek vznikne rovná plocha, máte ušetreného kopec času. Ono sa to mnohým nezdá, ale prakticky každé auto má od kufra po predné sedačky niečo pod 2m a na šírku do 130cm. Tym vzniká priestor na spanie pre 2 dospelých (a nejaké to dieťa). A je jedno, či sa bavíme o combi octavii, opel astra, audi A4 alebo o audi Q7. Aj keď sa Vám zdá, že toho priestoru je viac, verte, že nie je. Takže ideál na takéto prespanie je práve Q7, ktorá má naozaj rovnú plochu po sklopení sedačiek. Ak Vám takáto rovina nevznikne, je potrebné to „nejako“ dorovnať. Napríklad v audi A4 vznikne malý preskok, ktorý sa dá vyriešiť vyplnením plochy napríklad hrubšou penodoskou. Ak ale zadné sedačky nejdú úplne dolu, je potrebné vytvoriť plochu, na ktorej sa dá spať. Takže internet je fakt plný nápadov, neváhajte a guglite (kľúčové slová ako DIY camper, campervan, …). Isto niečo nájdete. Ak ste lenivý, pozrite na pár obrázkov nižšie ako som to sparťansky, za 2 hodiny, vyriešil ja na aute OPEL ASTRA CARAVAN. Kým hore vytvoríte priestor na spanie, v spodnej časti vznikne pomerne veľký batožínový priestor. Ja to riešim formou bedničiek, v ktorých mám naukladané veci. Akonáhle máme vyriešenú postel, potrebujeme matrac. Rýchlym riešením na prespanie je použiť pod seba karimatku. Je to najjednoduchšie, ale aj najmenej komfortné. Použiť matrac je síce menej skladné v kufri, ale v noci máte naozaj veľký komfort. No a samozrejme o5 najjednoduchšie je použiť spacák. V zimných mesiacoch (alebo skoro jarných) je to podľa mňa(hlavne pre deti) najideálnejšia varianta. Nezabudnite na deku a vankúš. Komfort je komfort 🙂

Keďže sa treba večer a ráno aj najesť, tak prikladám aj pár možností, aby ste dlho nerozmýšľali, alebo čo sa osvedčilo mne s Heňom. Ak je možnosť urobiť pri aute ohník, tak jednoznačne špekáčky. Urobiť oheň večer je asi najdokonalejšia hra a zábavka pre deti. Hlavne keď si ho spravia sami. Nebojte sa toho, raz sa popáliť musia. Takže nezabudnite zápalky a sekerku na drevo. Prípadne, ako to robím väčšinou ja, si nosím drevo z domu. Na 2-3 hodinky prikladania mi pokojne postačí pripravené drevo v krabici, ktoú si donesiem a aj odnesiem. Taktiež si nosím palice na opekanie, denko a nôž, mini stoličky na sedenie (je to v tomto období lepšie ako sedieť na zemi) a čelovku. No a na opekanie nosíme 5 špekáčok + 5 krajcov chleba. Nám to s Heňom stačí. No a samozrejme kečup, bez toho to jednoducho nejde. Všetko to čo píšem je o tom, že ušetrite kopu času. Treba myslieť na to, že idete s deťmi a treba mať všetko pripravené, napríklad aj čaj v termoske. Ráno treba myslieť na kávu. Výborný riešením je kávovar takže nezabudnite pribaliť aj plynový varič s bombou a pohárik na kávu.Varič sa hodí aj na zohriatie mlieka v ešuse pre vanilkové vankúšiky z LIDL alebo iného musli. Po chladnej noci je to lepšie ako natierať chlieb s paštétou. Takže pribaliť aj lyžicu.


Čo so sebou v skratke: 

  • karimatka (ideálne matrac aspoň 110cm šírky)
  • spacák
  • vankúš pod hlavu
  • deka
  • pyžamo + zubná kefka
  • večeru a raňajky
  • pérofka (aj pre dieťa) na chladný večer a ráno je na nezaplatenie – osobne som mal život pred a po pérovke

niekde nad Ružbachami, fotené na mobil

Dúbrava nikdy nesklame, východy a západy slnka odtiaľ sú notoricky známe
fotené na Huawei mate 20 LITE

ranná kávička je fakt luxus

audi Q7 je priestranné a keď sa klopia sedačky, vytvoria rovinu, ideál na spanie 🙂

urobená posteľ z OSB dosiek v combi Opel Astra v zloženom stave.
auto takto funguje ako normálne „rodinné“

.roztiahnutá posteľ 186 x 112 cm
.roztiahutie trvá 3 minúty

@ pali hradiský / www.fotoTATRY.sk