FOTOGRAFIA TÝŽDŇA, január 2017

Sledujte pravidelne nové foto týždňa na www.fotoTATRY.sk s krátkym komentom a technickými parametrami. Keďže fotím aj na analóg, nemusí to byť nutne fotografia, ktorá vznikla presne v ten týždeň. Ale rozhodne to budú fotky, ktoré vzniknú tento rok. 52 fotografií je celkom výzva. Tak uvidíme ako sa budú páčiť. Každú a jednu, prezentovanú ako foto týždňa, je možné kúpiť ako obraz na plátne s 15% zľavou.

.foto týždňa 05 – zamrznutý Ent

Pentax 645n + Flektogon 50/4, KODAK TMAX 400
.mám rád tento strom. Nemám ho ďaleko od domu a aj keď pri ňom nič nenafotím, vždy sa tam rád zastavím. Je stále živý, napriek tomu, že v jeho útrobach si pravidelne niekto robí oheň. Je útočiskom pre miestneho pastiera oviec, ktorý sa tam v prípade dažďa schová.

.foto týždňa 04  – svadobná Miďa a Michal

fuji X100T
.skautské priateľstvá. Napriek tomu, že už skauting niekoľko rokov skôr v tichosti podporujem ako praktikujem to, čo sme vytvorili na spoločných akciách a táboroch ostane niekde vo vnútri navždy. Akákoľvek prosba na stranu týchto priateľov neostane bez vyriešenia a ja som sa v sobotu o tom o5 presvedčil. Som fakt rád, že som mohol vyrastať v tom úžasnom skautskom svete s tak úžasnými ľuďmi ako ste VY – skauti.

.foto týždňa 03  – hrad Stará Ľubovňa s Tatrami v pozadí

2016-12_100T4299b
Fuji X100T + TCL, RayMasters ND4 reversed
.konečne!!! Napriek tomu, že scéne možno vytknúť to i to, som fakt spokojný. Šestnásty pokus a výstup tým hnusným krpálom sa vyplatil. Zo začiatku to vôbec nevyzeralo, že by z toho mohla byť fotka. Stáli sme v hmle hodinu pred východom slnka a aj pár minút po. Až zrazu sa to začalo trhať a rozplývať. A mne sa konečne podarilo nafotiť hrad v Starej Ľubovni s Tatrami v pozadí, keď hmla zakrývala všetko, čo zakryť mala a nočný mráz a sneh dokonale dotvorili zimnú kulisu krajiny.

 

.foto týždňa 02 – Alka bielobradá – severský papagáj

2009-07-16_img_4029
Canon EOS 40D, EF 200mm f/2,8L
.poslednú dobu intenzívne rozmýšľam nad severom. Ísť tam na pár týždňov za zvieratami a polarnými žiarami. Keď som tam bol v r.2009 tak som šiel výhradne za týmito krásavcami, ktorých pohyb, let a pristávanie zvyčajne končí nejakou haváriou. Sú to jednoducho klauni. Dokázal som ich pozorovať a fotiť celé dni. Už sa tam teším zas. Norské Runde bolo Mekka pre fotografov zvierat. Pamätám si ako sme sa v tej dobe predbiehali, kto donesie akú fotku. A takáto fotečka, so zobákom plným nalovených rýb, bola hodnotená vysoko.

.foto týždňa 01 – Tatranské color combo

2017-01__mg_0634
Canon EOS 40D, HELIOS-44-2 (2/58), RayMasters ND16, LEE little stopper
.vybehol som s kamarátmi pod Sľubicu. Už som stál na tomto mieste niekoľkokrát, no na Spišský hrad v popredí som šťastie a podmienky ešte nemal. Bolo krásnych -16 keď som vyrážal z domu a tak nejako to bolo aj v Dúbrave. Totálne čisté nebo a krásna viditeľnosť hore, luxusná hmla dolu. Napriek tomu, že sme tam stepovali viac ako 2 hodiny, hmla pod Spišský hrad nezišla. Vytvorila nekonečné more, v ktorom sa utopil komplet celý Spiš. No čo už. Snáď nabudúce.

© pali hradiský / www.fotoTATRY.sk