FOTOGRAFICKÉ MIESTA – SMREKOVICA

posted in: fotovylety, Nezaradené | 0

Už šiesté ráno za sebou stúpam tou istou strmou nočno cestou. Už poznám takmer každý kameň a spadnutý konár či kmeň. Treba trošku vybehať to kvantum jedla, mäsa a sladkostí, ktoré som skonzumoval počas vianočných sviatkov. Urobil som si z toho taký svoj mini fotoprojektík, vybehnúť pár-krát za sebou na to isté miesto. Nakoniec to bolo 6x. Nie vždy som fotil. Ale vôbec mi to nechýbalo. Kým pri svojej starej fototechnike som si vždy hovoril, že aspoň čo-to musím cvaknúť, s FUJI X100T je to o niečom úplne inom. Jednoducho som hore nechodil fotiť, ale trénovať s foťákom, ktorý som vlastne ani nevnímal či ho so sebou mám. Som rád, že som sa dostal do veeeeľmi starých čias, kedy som po kopcoch behával za zážitkami a pre dobrý pocit a nie výhradne za fotením. A hlavne ľahký, bez 23kg techniky na chrbte.


Fuji X100T, ohnisko: 23mm (35mm EQ35mm), clona: 16, expozícia: 0,8s, komp. exp. -2/3 ISO: 200, filter: Formatt-Hitech ND 0,6, formát: RAW, spracovanie: ZONER PHOTO STUDIO 17.
ZO ZELENEJ SKALY, Fuji X100T, ohnisko: 23mm (35mm EQ35mm), clona: 16, expozícia: 0,8s, komp. exp. -2/3 ISO: 200, filter: Formatt-Hitech ND 0,6, formát: RAW, spracovanie: ZONER PHOTO STUDIO 17.

Keď som s Marekom prvykrát šľapal v zime na Vysoké skalky v Pieninách, moc fotografov tam nechodilo. Videl som naozaj pramálo fotiek z východu (alebo západu) slnka. Všetko to boli klasické turistické cwaky (nič proti nim). Nevedeli sme kade poriadne ísť (prvýkrát v noci, pol metra snehu), ale trafili sme a fotečky boli dosť zaujímavé na to, aby som od tej chvíľe evidoval fotografické nájazdy na Vysoké skalky. Opäť, nič proti tomu. Tak mi napadlo, že na svoje stránky sem tam pridám nejaké miesto, ktoré nie je až tak navštevované fotografmi a je v tieni záujmu. Pričom si myslím, že je to krásne miesto pre fotografických nadšencov ako som ja. Zaujímavosťou miesta, ktoré Vám chcem predstaviť je hlavne to, že je to susedný kopec Sľubice, kde často putuje množstvo fotografov, kvôli výhľadu na Spišský hrad s tatrami v pozadí. V období hmiel je to ako pútnicke miesto. Ono sa niet čomu čudovať. Ten pohľad je jednoducho úžasný.


2015-12_100T3507
POD SĽUBICOU – Spišský hrad s Tatrami, Fuji X100T + TCL, ohnisko: 33mm (50mm EQ35mm), clona: 16, expozícia: 27s, komp. exp. +1/3 ISO: 200, filter: Formatt-Hitech ND 0,6; LEE LITTLE STOPPER, formát: RAW, spracovanie: ZONER PHOTO STUDIO 17.

SMREKOVICA (1200m n.m.)

Známa i neznáma. Turisticky vyhľadávaný kopec. Fotografmi takmer vôbec. Jednoznačne, atraktívnejší pohľad je na Spišský hrad s tatrami v pozadí zo Sľubice. Ale ani pohľad zo Smrekovice nezaostáva. Vidno odtiaľ krásne tatry aj Spišský hrad. Len nie za sebou. Bohužiaľ, málokedy hmla zavíta aj pod Smrekovicu. Smerom na Spišský hrad je to klasika – samozrejmosť, ale smerom na tatry, je to naozaj výnimočné a vzácne.


2012-12_IMG_0048c
SPIŠSKÝ HRAD ZO SMREKOVICE, Canon EOS 50E, Sigma 70-200mm f/2,8; FUJICHROME PROVIA 100F

 

2012-12_IMG_4938av
Tatry zo Smrekovice, Canon EOS 40D, Sigma 70-200mm f/2,8; panoráma z 8 foto na výšku

Na vrchol Smrekovice sa dá výjsť viacerými cestami. Ja mám najbližšie cestu z Vyšného Slavkova cez Zelenú skalu (990m n.m.) a tou chodím aj najradšej. Zelená skala je príjemné miesto na oddych, kde sa mi už aj párkrát stalo, že som ďalej na Smrekovicu ani nepokračoval a počkal na východ slnka radšej tu. Od auta je to menej ako hodinka šľapania do kopca. Do strmého kopca a tak je to ideálne miesto na ranné prebudenie, tréning, ale aj fotenie. V roku 2013 sme odtiaľ pozorovali a fotili s Marekom kométu PanSTARRS. Vtedy som tu bol druhykrát v živote. Odvtedy už 29krát. Je to fakt pekné miesto na fotenie, ktoré len potrebuje zaujímavé podmienky. Vychytať hmlu v údolí sa zdá byť najväčší oriešok. Buť končí aj vpravo aj v ľavo mimo dosah objektívu, alebo je jej toľko, že nevidno nič iné … iba hmlu. Ale raz sa to podarí. Ale aj bez hmiel tam rád chodím a užívam si výhľady, ktoré mi ponúka. A ktovie, hovorí sa, že sa tam nachádza bohatstvo ktoré tam zanechal kráľ Matej. Kráľ Matej sa rád prezliekal do rôznych podôb. Raz sa prezliekol aj za zbojníka a spolu s ostatnými zbojníkmi sa pustil na zboj, aby spoznal aj túto stranu ľudského života. Zbojníci sa po vydarenom zboji usadili pod Zelenou skalou, kde oslavovali lup. Jeden zo zbojníkov, bývalý vojak však spoznal kráľa Mateja. Zbojníci sa naľakali a ušli. Kráľ Matej potom lup ukryl v jaskyni, kde čaká na svojho objaviteľa.


100T3765igor
VÝHĽAD ZO ZELENEJ SKALY

 

2013-03_IMG_0067a
KOMÉTA PANSTARRS ZO ZELENEJ SKALY

© pali hradiský / www.fotoTATRY.sk