FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP PIENINY 2015

 

Aj keby tu pobehoval zlatý jeleň, tak ja už nefotím … Idem sa tu zabiť kvôli dajakej haluze, ktoru mi Pali ukázal na obrázku.

 

 

IMG_7089
pohľad na TATRY z PIENIN

 

Presne aj takéto komenty padali z úst účastníkov PIENINSKÉHO WS. A boli aj tvrdšie. Nie je to vždy prechádzka ružovou záhradou a i napriek tomu, že osobne mám tiež rád fotenie pár metrov od auta, nie vždy je to možné a pre dobrú fotku treba čo to obetovať. A trošku turistiky nikdy nezaškodí.

Večer sa stretáme nad priehradou NIEDZICA a fotíme krásny západ slnka. Počasie hlásia výborné. Tento víkend som narátal asi 30 fotografov, o ktorých viem, že by sa mali v PIENINÁCH pohybovať. Na našom mieste kde fotíme stretáme hneď štyroch. Ale vôbec to nevadí, krajina je krásna a pri fotení si nezavadziame. Hneď po západe to balíme a začíname workshop teroretickými prednáškami a základnými pravidlami fotenia. Ráno nás čaká Sokolica. Strmý výstup, dosť náročný, ale o to krajšie pohľady ponúka. Nakoniec, čo som veľmi prekvapený sme na vrchole iba my. Čakal som tam tlačenicu, naštastie opak bol pravdou. Síce bez hmiel, ale farebné divadlo na Tatrách, ktoré mali nad sebou mraky to vynahradilo dostatočne.

IMG_7091
fotografi v PIENINÁCH na vyhliadke

 

Cez deň oddychujeme a účastníkom s Marekom ukazujem nejaké nové, vhodné miesta na fotenie. Večer končíme na asi najfotografovanejšom mieste v PIENINÁCH a to pod vrcholom Vysokého vrchu. Spoločnosť nám robí asi 5 fotografov, ktorí nás predbehujú pri ceste na vrchol. Keďže cestou fotíme, na samotný vrchol nestíhame, ale vôbec to nevadí. Aj nižššie sa dajú násť krásne kompozície a svetlo ukážkovo maľuje jesennú prírodu.

2015-10_IMG_6791
jeseň v PIENINÁCH

 

Fotenie, ako to ja s obľubou hovorím, nekončíme ani po západe slnka. Jasná obloha naznačuje, že budú hviezdy a vychádzajúci mesiac, spolu so západom slnka, že pekne osvietí nočnú krajinu. Presúvame sa na druhú lokalitu a skúšame teoretickú prípravu priamo v praxi. Fotenie nočnej oblohy, startrails, mliečná dráha na vysoké ISO, … Vyskúšali sme, naučili a čo mi chodia obrázky od účastníkov, tak i pochopili ako to fotiť a spraviť nakoniec peknú fotku.

2015-10_IMG_7044b
TATRY Z PIENIN

 

Opäť pri rozoberaní rôznych druhov techniky ako fotiť, čo nosiť so sebou, ako sa obliekať zisťujem, že je vlastne už nedeľa. Dohody o tom, ako sa posúva čas nakoniec viedli k tomu, že sme takmer zaspali. Našťastie sa môj telefón (stará NOKIA) neprestavuje sám od seba a tak východ slnka stíhame. Je pravda, že len tak tak a stratili sme veľa času ranným čakaním, ale nakoniec všetci tesne pred východom slnka stojíme o5 jedniní na vyhliadke a fotíme luxusnú hmlu pod nami a krasne nasvietene TATRY na horizonte. V prvom momente človek ani vlastne nevie čo fotiť. Všade je niečo.

2015-10_IMG_7121a
TATRY Z PIENIN

 

Som spokojný. Počasie vyšlo na jedničku. Účastníci sú spokojní. Čo viac si môžem priať. A podľa fotiek, ktoré mi posielajú na konzultáciu, naozaj ako lektor nič viac. S Marekom robím workshopy už nejakú dobu. A som rád, že stále vyberieme termín, kedy nám počasie výjde. Už sa teším na ďaľší.

 

IMG_6802
TRI KORUNY

 

IMG_6846
Pavel a mesiac

 

2015-10_IMG_6829
TATRY Z PIENIN

 

 

© pali hradiský / www.fotoTATRY.sk