Láska na prvý pohľad fuji x100s

LÁSKA NA PRVÝ POHĽAD – FUJI X100S

 

Prečo FUJI? Lebo je pekný. To je jediná odpoveď na všetky otázky, ktoré mi ktokoľvek položil prečo ho chcem. NIE je lepší ako canon, nie je lepší ako nikon. Je proste pekný. A potom sa na to nabaľujú nejaké ostatné výhody, za ktoré mi to stojí ho mať. Nepíšem recenziu na foťák, ale píšem o tom, ako sa mi s ním pracovalo. Možno to niekomu príde čudné, ale ja som sa fakt za tú krátku chvíľu zaľubíl. Fuji X100S mi ponúkol opäť fotku cítiť a nevyrušovať sa zbytočnými nastaveniami.

 

fuji x100s
FUJI X100S – malý a praktický

 

 

Fotoaparát mi požičial, na fotenie svadby, výborný svadobný fotograf Marek Zalibera. Už keď mi o ňom hovoril, povedal: „nafotíš s ním všetko až po zábavu.“ Ani nevedel akú mal pravdu, lebo presne vtedy mi odišla bez varovania baterka. Celkom ma to naštvalo, ale tak to už vo vzťahu býva, sem tam sa treba aj naštvať. Na jednu baterku som dokázal nafotiť asi 200 záberov. Moc si svoje fotky na LCD neobzerám, preto je toto jedine sklamanie od FUJI X100S. S baterkou je to fakt bída. Od autofocusu som toho moc nečakal. Už som si čo to o ňom prečítal a je fakt pomalší, ale na prípravy a portrétofky úplne stačil. Rýchly pohyb a protisvetlo bol dosť zádrhel, ale na druhu stranu som si rychlo zvykol prepínať AF do MF na bočnej strane a prstencom na objektíve rýchlo zaostriť. Je to pohodlné a praktické. Všetko je intuitívne tam kde má byť.

A dosť. Už idem len chváliť. Hneď ako som ho vzal do ruky sa ma prítomní spýtali dve veci. „To ešte stále fotíte na film?“ a prestali mi venovať pozornosť. A tým pádom fotoaparát FUJI X100S splnil to čo som po ňom chcel. Aby spolu so mnou na svadbe nevyrušoval a nevtieral sa. Nikto si ma s ním nevšímal. Nevyzeral som ako fotograf, nerušíl som ako fotograf, ľudia sa pred fotografom neskrývali. Teda pred jeho foťákom, kto by sa aj pred takým krpcom skrýval, nie? Jeho veľkosť je tak akurát aby sa zmestil do ruky a nezakrýval tvár. Hľadáčik na ľavej strane zaručuje, že fotografa fotiaceho pravým okom bude vidno. Fotograf tak môže pohľadom komunikovať s okolím omnoho jednoduchšie ako pri veľkej zrkadlovke. Navyše má vďaka malej váhe druhú ruku takmer voľnú.

fuji x 100s
FUJI X100S – chutí mi

 

No a po čase následovala otázka: „to aj niečo fotíš?“ Foťáčik totiž dokážete nastaviť ako totálne nehlučný. Pri stlačení spúšte nevydáva absolútne žiaden zvuk, čo je obrovské plus pri foteni v kostole alebo pri odpytávani doma v tichej atmosfére. Opať je tu už spomínané nevtieranie sa a nerušenie atmosféry. Fotograf síce môže vyzerať divne, že do toho len pozerá, ale je to podľa mňa luxusná funkcia. Ohnisko 35mm je na svadobnú  a reportážnu fotografiu taký normál. Ja osobne by som readšej niečo širšie, ale dá sa na to rýchlo zvyknúť. Viac menej už nejaký rok používam výhradne dve ohniskové vzdialenosti (28 a 80mm) a tak mi pevné ohnisko na FUJI X100S nevadí. Síce je to na kompaktnom prístotroji divné, ale aj to je to, čo ho robí výnimočným. Hneď na začiatku som písal o nevyrušovaní sa pri fotení. Foťáčik som mal od Mareka nastavený na automatické ISO, takže som sa hral len s clonou a čas aj iso si dopočítaval sám, pričom sa nikdy nedostal pod 1/125s čo zaručovalo ostré fotky. Obrazová kvalita aj na vyššie ISO je výborná. Tým pádom naozaj nemusím riešiť nastavovanie ISO. Je to príjemná funkcia. Ďalšou využitou funkciou bolo nastavenie simulácie filmu. Prakticky s fotkou už nič (okrem prípadného orezu) nemusím robiť. Dokonca aj simulácie filmu ako VELVIA či PROVIA sú celkom verné. O jemných tónoch na pleti ani písať nemusím. Je to proste klassa 🙂

FUJI X100 S
FUJI X100S – svadobný fotoaparát

 

 

Pohľad cez elektronický hľadáčik FUJI X100S bude pre neznalcov EVF hľadáčikov dosť čudný. Je to niečo úplne iné ako som zvyknutý na zrkadlovke. Ale opäť si myslím, že je to o zvyku a po hodine fotenia som si zvykol. Navyše sa pomerne rýchlo da zvyknúť na to, že po odfotení sa fotka zobrazí v ľadáčiku a fotograf o5 nemusí pozerať na LCD či má správne naexponovane alebo zaostrené. Foťák ostáva pri oku a o5 na seba zbytočne neupozorňujem. Nastavenie korekcie expozície s palcom pravej ruky je pohodlné a intuitívne. V elektronickom hľadáčiku sa zobrazujú všetky potrebné informácie. Zaujímavosťou je aj prepnutie na klasický priehľadový hľadáčik, ale jeho praktické používanie si fakt neviem predstaviť.

FUJI X 100S (2)
FUJI X100S

 

 

PLUSY a MÍNUSY alebo KLADY a ZÁPORY „FUJI X100S“

 

+ veľkosť a váha                                                       – slabučká výdrž batérie

+ obrazová kvalita                                                     – pomalší AF, neschopný zaostriť v protisvetle

+ je pekný                                                                 – nemá výklopný display

+ všetko je intuitívne tam, kde má byť

 

Na záver poviem len to čo na začiatku. „LEBO JE PEKNÝ.“ Podľa mňa je to ideálny foťáčik pre reportážnych svadobných fotografov, ktorý sa neboja vziať do ruky aj niečo iné ako zrkadlovku. Ale musím aj povedať, že si zaobstarám jeho novšieho brášku, FUJI X100T. A to len kvôli autofocusu, ktorý je, podľa recenzií omnoho lepší 🙂

 

 

© pali hradiský / www.fotoTATRY.sk