Tento článok je niekoľko rokov starý. Vo vyhľadávačoch bol obľubený a tak mi príde škoda, aby sa na neho zabudlo. Takže … ak niekomu pomôže, budem rád. Dnes už veľa veci fotím ináč, ale začiatočníkom isto pomôže.
Nočná obloha a krajina sa dá v dnešnej dobe fotiť naozaj čímkoľvek. Aj s tým najobyčajnejším kompaktom nafotíme istý druh fotiek. Ale vždy záleží na tom, čo od výsledku očakávame. Pre mňa osobne, i keď stále fotím aj na analóg, je najvýhodnejšou technikou digitálna zrkadlovka so širokouhlým objektívom. Vďaka tejto kombinácii sa ľahko dostanem k vhodnej kompozícii so zachytením čo najväčšej časti oblohy. Totižto nastaviť úplne správnu kompozíciu pri nočnej fotografii je niekedy oriešok. Ďalšou výhodou digitálu sú skúšobné obrázky. Nespornou pomôckou nočnej fotografie je kvalitný statív a káblová spúšť. Niekoľko minútová expozícia dokáže urobiť s obrázkom divy.
OSTRENIE, NASTAVENIE FOTOAPARÁTU, KOMPOZÍCIE A EXPOZÍCIE
Po príchode na vopred vyhliadnuté miesto, ak si svietime baterkou, sú naše oči ako-tak zvyknuté na dostatočné množstvo svetla. Je vhodné preto aspoň na pár minút pred fotením svetlo vypnúť a trošku sa rozpozerať v tme. Pri samotnom komponovaní cez hľadáčik je lepšie robiť tento úkon pri vypnutom foťáku. Dôvod je jednoduchý. V hľadáčiku máme rôzne svetelné informácie o nastaveniach a tie bránia lepšej viditeľnosti. Ak už máme foťák na statíve s nastavenou kompozíciou, môžeme urobiť skúšobné fotky. Keďže v tme nefunguje autofocus, ostríme manuálne. Objektív zaostríme na stupnici málinko pred nekonečno. Pri ISO 1600, clone 4 a čase +/- 10 sekúnd veľmi rýchlo zistíme, ako bude výsledná „nevidená“ kompozícia vlastne vyzerať. Potom už stačí v režime M nastaviť ISO 100, clonu f/5,6 a čas „BULB“ a pomocou káblovej spúšte s možnosťou aretácie necháme exponovať +/- 30 minút. Ale experimentovaním a pokusmi sa človek veľa naučí. Ak svieti v noci mesiac pokojne zmeňte clonu na f/7,1. Do krajiny lezie prekvapivo veľké množstvo svetla.
Veľkým plusom digitálnych zrkadloviek je, ak si vo foťáku nájdete nastavenie „odšumovanie pri dlhých expozíciách.“ Nevýhodou je, že prakticky taký istý čas ako ste fotili, fotiť nemôžete, ani výsledok neuvidíte na displeji, lebo sa obrázok odšumuje, ale výsledok je jednoznačné lepší ako bez tejto funkcie.
MOŽNÉ PROBLÉMY PRI FOTENÍ
Najväčším problémom pri nočnej fotografii v dnešnej dobe je svetelné znečistenie oblohy a celkového záberu. Svetlo z miest, hlavne veľké stavebné komplexy mieriace k oblohe, ju viditeľne zjasňujú (aj pár km od svetelného zdroja), čím sa oslabuje žiarenie hviezd a presvetľuje výsledný obrázok, prípadne sa vytvorí pri dlhších expozičných časoch na fotke prepal.
V zimných obdobiach si treba pamätať, že baterky majú väčšiu spotrebu. Taktiež expozičné časy okolo 30 minút a následného odšumenia dokážu poriadne vyšťaviť aj vysokokapacitné akumulátory. Dosť sa mi osvedčilo používanie baterry gripu spolu s tužkovými baterkami. Tie odolávajú v zime akosi lepšie ako klasické Lionové batérie.
A hlavne, nezabudnite na vlastne zdravie. Stáť pri 30 minútovej expozícii v zime vedľa foťáku nie je žiadna sranda. Dobre oblečenie, čiapka a rukavice sú nevyhnutnosťou.