PENTAX 645 N

… ani veľký … ani malý … jednoducho stredný formát …

 

Chcel som napísať nejakú kvázi recenziu, ale hneď na začiatku musím povedať, že ani neviem o čom. Ten fotoaparát má jednoducho všetko čo má mať. Nič mu nechýba a ak hej, tak je to len to, že som neschopný sa prispôsobiť ja fotoaparátu a chcem aby sa fotoaparát prispôsobil mne. Pentax 645N je realný fotoaparát. Všetko reálne funguje ako má, vezmete ho do ruky a môžete začať fotiť. Nemusíte čítať manuály, nepotrebujete menu, Všetko je dostupné na fotoaparáte, všetko je intuitívne.

 

pentax645n
PENTAX 645 N + ARSAT 30mm f/3,5

 

Nejaký čas som používal PENTACON SIX. Áno, presne ten starý foto stroj. Môj bol relatívne spoľahlivý.Teda až kým mu nebola zima. Akonáhle klesla ráno nižšie teplota uzávierka zamrzla a bolo po fotení. Ale aj tak sa s ním pri -10 dalo fotiť. Ale hlavným problémom nebola ani tak uzávierka ako navýjanie filmu. Na film sa vošlo 12 obrázkov a to bolo niekedy fakt málo. Výmena filmu v tomto fotoaparáte je veda aj doma pri krbe, nie to v zime s alebo bez rukavíc. Na výmenu s rukavicami môžete rovno zabudnúť. Ale prečo to píšem? U PENTAXU 645n je to iná káva. Jednoducho vytiahnete celú kazetu, starý film len prelepíte aby sa neroztiahol a nový vložíte, natiahnete, založíte a je to. Aj v hrubých lyžiarských rukaviciach. Kazetu vložíte nas5, raz cwaknete a fotoaparát nastaví film na prvé z 16tich políčok. Jedinou kvázi nevýhodou je jeho závislosť na baterkách.Funguje na 6ks tužkových baterok AA. To rapídne zvyšuje jeho hmotnosť. A tiež, v zime to musia byť kvalitné LITHIOVE baterky, ktorým chlad nevadí. Obyčajne strácajú silu a neotvoria závierku.

Pohľad do hľadáčika PENTAXu 645N je fakt parádny. Neviem to opísať, ale tá priestorovosť a svetlosť sa dá zažiť asi len pri stredoformáte. Vo vnútri sú informácie o čase, korekcii i expozícií. Clonu nastavujete rovno na objektíve. Veľkou výhodou tohoto stredoformátu je, že sa všetky informácie sa zapíšu na okraj filmu k jednotlivým záberom. Takže po vyvolaní máte na filme kompletný exif ku každému obrázku. Navyše, aj pri použití neoriginálnych skiel cez rôzne redukcie fotoaparát indikuje zaostrenie (na stred). Nepotrebuje žiadne čipy, žiadne vymoženosti. Len redukciu. Ja používam objektívy z PENTACONu SIX. Kvalitné carl zeiss sklíčka. Fotoaparátu je prakticky jedno, či je na ňom nasadený originál objektív, alebo niečo iné.

pult hama
presvetľovací pult

 

Čo ma naozaj milo prekvapilo, je expozimeter vo fotoaparáte a jeho presné meranie. Porovnávanie s externým dopadlo úplne rovnako. Dokonca sa mi zdá, že je ešte lepšie ako na Canon EOS 5D II a málokedy ho budem korigovať. Ak v tom samozrejme nebude zámer, ale na určenie správnej expozície je 100%tný.

Oproti PENTACONu SIX je to naozaj veľký krok dopredu. Aj vzhľadom k jeho momentálnej cene v bazároch. PENTAX 645N je síce 2x tak drahý ako pentacon six, ale výhoda mať stredoformát s autofocusom, s presným expozimetrom a 100%tne spoľahlivou prevádzkou (čo sa o PENTACONE nedá povedať) je rozhodujúce. Navyše, ak si zaobstaráte PENTAX 645 bez AF, cena je skoro rovnaká. Len tá váha. Fotoaparát s baterkami váži 1,5kg. Ak k tomu pridám 30mm, 50mm, 80mm a 180mm som na 5kg techniky.

pentax6
vzácna návšteva PENTAX 645N + BRONICA S2

 

PENTACON SIX
PENTACON SIX

 

pentax4
PENTAX 645N + 30mm +50mm +180mm

 

pentax5
prvý výlet s pentaxom

 

© pali hradiský / www.fotoTATRY.sk