POČÍTAČ PRE FOTOGRAFA

Hneď na úvod musím povedať, že o  tom o čom budem písať v popise rozumiem málo čo. Čo ma viedlo k zmene zo starého notebooku Toshiba U300? Rýchlosť a hlavne možnosť spracuvávať veľké (700Mb) zoskenované fotečky. Jednoducho to tá starká toshiba uz nestíhala. Spravil som si aj kávu, aj som sa naraňajkoval aj som … a furt tá fotka nebola načítaná. Prípadne mi po čase vynadal, že to aj tak nepôjde a sa aj sám resetol, nech mi ušetrí nervy a čas. Tak sa začala zaujímavá procedúra, že čo kúpiť a čo vyskladať.


2014-10_IMG_2447
SPIŠSKÝ HRAD, pentax 645n, Fujichrome PROVIA 100F

Hádam týmto článkom pomôžem niekomu podobnému ako som ja, ktorý rád fotí ale nerozumie sa PC technike ani za mak. Prisahám, že som doteraz pojmom ako RAM, procesor, grafika rozumel len toľko, že sa tam niekde v tej bedni nachádzajú. Prvotný nástrel som hodil na WS v Toskánsku, keďže sa tam zišlo viacero múdrych hláv na PC. A vďaka tomu sme nespali takmer celú noc. A aby sme ako tak utíšili a schladili horúce hlavy po viac ako 3 hodinách presvedčovania sa, čo je a čo nie je dobré, sme skočili do studeného bazéna. O 3 hodine rannej, vonku mohlo byť tak 12 stupňov a voda mala len o trošku viac. Po tejto skúsenosti som hodil poznámku medzi „priateľov“ na FB. A začala vojna. Čo človek so znalosťami IT a im podobný to iný názor. Viac menej som mal jasne od začiatku čo chcem aby na tom stroji šlo. Zoner Photo Studio, Photoshop, Lightroom. Chcel som stroj, ktorý utiahne 700Mb skeny. A chcel som normalny PC, za normálnu cenu (ako som zistil, rozumne sa pohybovať okolo 1.000€) a nie ferarri za pár tisíc eur. Taký by mi vyskladal kde kto a šiel by isto perfektne. Ale načo? Tak som sa zveril nakoniec do rúk dlhoročného kamaráta – Dušana Stančeka, ktorý mal na všetky argumenty rozumné protiargumenty a nik jeho argumentom nevedel dostatočne protiargumentovať a tak ma presvedčil. A po viac ako mesiaci používania ( cca 120h prevádzky) som skutočne spokojný. Všetko funguje ako má, na nič nečakám a hlavne, skrátilo to moju prácu za PC oproti staručkej toshibe o viac ako tretinu a navyše otvorím a môžem pracovať s fotkami, ktoré som poctivo archivoval až … až doteraz.

Verím tomu, že sa nájde množstvo odborníkov, ktorý začnú do tejto zostavy rýpať a o5 dopĺňať svojími skúsenosťami. Dopredu upozorňujem, nič proti Vám. Len, táto moja zostava funguje a tým to pre mňa začína i končí.


MOJA ZOSTAVA PC:

13621598_1128132037242872_2050688127_o


© pali hradiský / www.fotoTATRY.sk