RUČNÉ KOLOROVANIE FOTOGRAFIÍ

Jedným z ďalších kúskov do skladačky o fotografii je ručné kolorovanie čierno-bielych fotografií. Vždy som hovoril, že ak by som vedel kresliť (maľovať), určite nefotím. Obdivujem maliarov, ktorí sa vytrepú na kopec so stojanom na plátno, štetcami a termoskou čaju, sadnú si na stoličku a niekoľko hodín maľujú krajinu, ktorú vidia. Veľkou výhodou je, že si tú krajinu môžu dotvárať a veci v nej komponovať ako chcú. A samozrejme si domaľujú počasie, aké im vyhovuje. Domaľujú si dúhu, krásnu jeseň, farebné stromy. O koľko jednoduchšie ako fotiť, nie?

Do polovice 20. stor. boli takmer všetky fotky monochromatické – v podstate čierno-biele. Aspoň tak hovorí wikipédia. Ešte sa v nej píše, že 2. mája 1855 si patentoval M. Gannier kolorovanie fotografií. Prakticky ide o to, že na čierno-bielu fotografiu nanášate štetcom, vatou, tampónom či prstom vrstvu farby, ktorou vlastne fotografiu vyfarbíte. Tým dostáva čierno-biela fotka nový, originálny a jedinečný rozmer. Prakticky sa nedá urobiť taká istá kópia a každý duplikát je vlastne originál.Dnes je už skutočne málo zástupcov vo fotografickej brandži, ktorí rozumejú starým spôsobom vyvolávania a úpravy fotografií.  Napriek tomu, že fotografické kurzy (workshopy) už sám robím niekoľko rokov, rád sa aj ja chodím vzdelávať a dopĺňať informácie ohľadom fotografie. A šanca ísť na takýto workshop k Robovi Kočanovi je na nezaplatenie. Fotograf ako ja si môže myslieť, že toho vie o fotografii dosť. Ale keď sa stretne s človekom, ako je Robo, nadobúda pocit, že je len cwakalista a má ešte čo dobiehať, aby sa z neho fotograf aj stal.

Kolorovanie fotografií je ako si maľovať tie antistresové omaľovánky. Nič nesmiete unáhliť, maľujete vlastne zafarbenou vodou, nie farbami. Maľujete jemne, vrstvu po vrstve, podľa fantázie alebo aby sa to približovalo farebnému originálu. Jednoducho vlastná tvorba s neistým výsledkom, ale originálnym koncom.

Nakoľko to reálne pri svojej tvorbe začnem využívať, to ešte netuším. Skúsenosť to však bola zaujímavá a informácia sa nestratí. 


 @ pali hradiský / www.fotoTATRY.sk