ŠPANIA DOLINA – HALDA MAXIMILIÁN

Viac ako 400tisíc metrov kubických nánosu sute zo šachty Maximilián v Španej doline. Presne je to 405 510. Neskutočné číslo, ktoré obsahuje zeminu, sutinu a kamene. Také číslo, ktoré vytvorilo obrovský kopec nad Špaňou dolinou, z ktorého je momentálne krásny výhľad do údolia. Halda Maximilián, ktorú sa napriek snahám doteraz nepodarilo zalesniť a tak vytvára naozaj zaujímavý krajinný prvok neďaleko dediny. Ja si dovolím tvrdiť, že je to to najdôležitejšie čo tu je k videniu. Štôla alebo baňa nie je taký unikát ako práve táto halda, ktorá sa tu za tie roky dolovania vytvorila.


.kamene z haldy Maximilián
Huawei Mate 20 Lite

.krásna Špania dolina

Ako som počul od kolegov fotografov, vačšinou sa tu ani nedá fotiť ako je tu postavený stativ pri statíve. Celoročne. A nečudujem sa, lebo je to naozaj veľmi pekný pohľad. V poslednej dobe som mal možnosť sa tu zastaviť niekoľkokrát a asi aj vďaka korone (teda hlavne vďaka nej) som tu málokedy niekoho stretol.  Musím priznať, že ma toto miesto zaujalo aj z profesného hľadiska. Štôly a bane mi nie su cudzie a tak som bol zvedavý. Ale ozvalo sa vo mne viac fotografické nadšenie ako to hutnícke. Každopádne, ma viac zaujala tá kopa – halda Maximilián, ktorú tu navážali z bane. Už roky tvrdím, že odpad je brutál cenná surovina a tak tomu je aj pri tejto halde. Veď práve ona (a výhľad z nej) je svedkom, ako tu chodí neskutočné množstvo ľudí a fotí si Španiu dolinu.

Kostol Premenenia pána a krásne Kremnické vrchy v pozadí dotvárajú úžasnú panoramatickú scenériu. Netvrdím, že je to tuná jediné pekné miesto. Ale je rozhodne najvýraznejšie a keď si do gúglu zadáte Špania dolina, viac menej Vám vyhodí fotky fotené iba odtiaľ. Fotiť sa tu dá v každom ročnom období, ráno i večer, keď je pekne ale aj keď prší. Je to taká ideálna scenéria, kde slnko a svetlo veľa pomôže, ale pri troške kreativity by šlo spraviť fotky aj bez svetla. Dokonca by mokrá halda mohla byť ešte zaujímavejšia na popredie. Stačí si vybehnúť do pomerne strmého kopca od parkoviska a je to. Tak ak pôjdete z Donova do Banskej Bystrice, isto sa sem zastavte. Stojí to za to.


skoré ráno v Španej doline
Canon EOS 5D MK II + 17-40mm f/4L

 

Huawei Mate 20 Lite

Huawei Mate 20 Lite