STOPOVANIE VLKOV V LEVOČSKÝCH VRCHOCH – PRÍPRAVA NA FOTENIE

posted in: Nezaradené | 0

Dnes sa už dá na workshopoch nafotiť čokoľvek. Aj tiger alebo medveď. Nijako túto formu fotografie nezavrhujem. Sám som sa párkrát takýchto workshopoch zúčastnil. Je to skvelý spôsob ako si osvojiť mnohé praktiky ako fotiť. Ale mať nafoteného vlka wild, je úplne iná káva. Aspoň pre mňa. Už dávno netúžim po dokonalých fotkách zvierat. Už mi ide prakticky hlavne o zážitok a ak sa podarí popri tom spraviť aj dobrá fotka, je to bonus. Každopadne k tomu treba buď veľkú dávku šťastia, alebo treba ísť tomu šťastiu naproti. Takže sa vydávam tak často ako sa dá čo to naučiť o ich správaní, kade chodia, de by to šlo aj nafotiť. Dnes to bola len taká rýchla (pár hodinová) prechádzka po Levočských vrchoch.Tu sa pomaly udomácňujem a zisťujem, aké sú krásne a (nielen) fotograficky aj zaujímavé.


laň, pravdepodobne strhnutá, ale isto zožratá vlkmi

isto zožratá vlkmi

Vĺčkom sa v poslednom období celkom darí. Mnohí poľovníci tu okolo Torysy tvrdia, že tu nemá čo robiť. Vraj tu vlk nikdy nebol. Neviem, ale v Levočských vrchoch sa minimálne jedná svorka určite pohybuje. Každopádne, aj srnčej a jelenej zveri je to pomerne dosť, takže je asi prirodzené, že sa tu udomácnili aj vlky. Na druhu stranu, tí istí poľovníci tvrdia, že ani rys tu nikdy nebol, ale takmer každý z nich má doma takú trofej. Každopádne, vlky isto prispievajú k dobrej fyzickej kondícií zvierat. Slabšie jedince ulovia, silnejšie prežijú. Alebo teda .. nechajú ich guľovníkom.

Pozorný pozorovateľ a stopár nájde stopy po ich prítomnosti takmer na celom území Levočských vrchoch. Ja mám to šťastie, že chodím po kopcoch s človekom, ktorý takto stopuje vlky už pár rokov. Učím sa od neho čo sa len dá. Verím, že sa aj mne podarí vidieť a nafotiť vĺčkov. Jemu sa to zatiaľ podarilo len na fotopascu, ale myslím, že dlho nebude trvať a budeme spolu čakať v kryte na miestach, kde sa vlk objaví.


dlhé sedenie a pozorovanie krajiny (krásnej Levočskej krajiny) je samozrejmosťou pri stopovaní

.a pre vedecké účely, zber exkrementov (Hans)

vĺčko z Hansovej fotopasce

.môj vĺčko z Bavorského lesa

@ pali hradiský / www.fotoTATRY.sk