TOSKÁNSKO, jar 2016 – ako bolo

Prší. Pekne nám to začína. Ale nevadí. Vlastne je to aj dobre. Pre skoré ranné mesto osvetlené pouličnými lampami to nie je na škodu.  Prechádzame sa po ľudoprázdnej Siene a obdivujeme úplne prázdne námestie. Po 10h ceste v noci z Bratislavy je to skutočne príjemné. A ešte k tomu pravá talianska káva s koláčikom na raňajky. Áno. Tu sa cítim príjemne a som rád, že túto atmosféru môžem ponúknuť a ukázať aj ostatným účastníkom fotografického workhopu v Toskánsku.


IMG_3401logo
foto: Matej Kotuľa

TOSKÁNSKY workshop začíname už tradične u Zuzky v Bratislave pri príjemnej káve. Vyzerá, že sa opäť zišla výborná partia. Pakujeme obe autá až do prasknutia a vyrážame. Čaká nás viac ako 1.000km presun z Bratislavy do San Qurica d orcia, mestečka, ktoré každý fotograf považuje za fotografickú Mekku. Ráno má byť upršané, a tak sa nemáme kam ponáhľať. Volím preto zastávku v Siene. S dažďom je toto mesto nádherné. Napriek tomu, že architektúru takmer nefotím, tu v Toskánsku ju beriem na milosť. Nielen kvôli účastníkom, ale aj kvôli jej kráse. Nikde som sa zatiaľ necítil tak príjemne ako v mestečkách Toskánska.
V hotely v San Quirico d’orcia si dávame krátky odpočinok po takmer prebdenej noci, ale už skoro poobede sa vydávame na prvé prieskumy toskánskej krajiny. Ešte stále je zamračené, no sem-tam vykukne cez dieru aj slniečko. Dlhý čas vďaka LEE BIG STOPPER, ktorý si môžu vyskúšať všetci účastníci, v kombinácií so slniečkom vytvára zaujímavé scény.


02
foto: Matej Kotuľa

Prakticky sa tri dni budeme pohybovať a fotiť v tejto oblasti. Známe aj menej známe fotografické miesta sú neustálym lákadlom pre všetkých a mňa aj napriek tomu, že ich navštívim už niekoľký krát, stále bavia.  Samozrejme sme navštívili Pienzu a lokalitu pod mestom, známu ako Gladiátorska cesta,  Monticchiello, Montepulciano, Montefollonico, Bagno Vignoni. Najazdili sme viac ako 200km po poľných cestičkách a obdivovali luxusnú krajinu. Do toho nám nahrávalo aj ideálne počasie. Veľké mraky, vďaka ktorým sa dalo fotiť takmer celý deň, vytvárali v krajine krásne tiene a zaujímavé svetelné podmienky.


03
foto: Matej Kotuľa

4a


Štvrtý deň sme sa presunuli k moru známemu Castello di Boccale, kde sme si vychutnali krásny západ slnka. Príjemné teplo, zapadajúce slnko a delfíny. Samozrejme, fotíme o dušu. Čaká nás najdlhší večer a najkratšia noc. Po spoločnej večeri  pokračuje družná debata o fototechnike, filtroch, ale hlavne o ideálnej zostave PC . Keď nám to už lezie na nervy, odskočíme si, a to doslova, do bazéna. Čo je na tom, že sú 2 hodiny ráno? Čo je na tom, že aj vzduch aj voda je na máj studená? Bolo to osviežujúce natoľko, že debatu končíme a ideme spať. O hodinu vstávame na východ slnka, ktorý nás čaká v Livorne. Luxusná hra svetla a tieňov. Napriek veľkému mestu je ráno úplne tiché a stretáme len pár fanatikov, ktorí tadiaľ prebehnú, prípadne venčia psov. Inač je celá časť nábrežia len naša, a tak nerušene fotíme. Raňajky s kávičkou si dávame v Pise a pokračujeme cez pláže Massa (kde sa samozrejme zastavujeme a nasávame atmosféru dovolenkárov) až do oblasti Cinque Terre, kde fotíme mestečko  osvetlené zapadajúcim slnkom.


16-500-1
foto: Jarmila Vymazalová
13187635_1047670095313556_741580585_n
foto: Jarmila Vymazalová

Nie je nič lepšie ako fotiť rannú krajinu v pyžame priamo z balkóna izby. Po týždni fotenia, kedy sme sa do postele nedostali pred polnocou a vstávali pred piatou to dobre padlo. Užívame si ráno plnými dúškami. Prispievajú k tomu aj raňajky, servírované na záhrade pri bazéne. Kráľovské raňajky. Domáci chlieb, domáci jogurt,  domáci džem. Všetko chutné a k tomu dobrá káva. Čaká nás dlhá cesta domov. Nechce sa mi odísť, ale už je čas. Už sa teším, až tu budem sedieť o5, popíjať rannú kávu a užívať si talianske slniečko.


13187700_1031648476923555_889551253_n

13152784_1048440038569895_414574431_n


Zhodnotenie:
Počasie?

Ani som si lepšie na WS nemohol želať. Všetky rána i večery boli fotiteľné. Navyše, vďaka mrakom aj cez deň. Vďaka filtrom LEE BIG STOPPER si mnohí prvýkrát vyskúšali, aké je to fotiť cez deň dlhé časy a aké zázraky to vie s fotkou spraviť.

Ubytovanie?

3 noci sme strávili klasicky v San Q v osvedčenom hotely, kde, ak máte šťastie na izbu, máte výhľad priamo na Belvedér. Štvrtú spíme neďaleko Livorna a piatu v oblasti Cinque Terre, ktorá sa s nami kráľovsky rozlúčila.

Účastníci?
Jarmila Vymazalová, známa svojimi neskutočnými makrami kvietkov
Magda – energetická žena, ktorá miluje všetko krásne. Myslím, že jej Toskánsko prirástlo k srdcu a ešte sa stretneme
Pavol Gorog – skúsený fotograf, ktorý výborne zapadol do partie
Matej Kotuľa – fotograf s veľkým citom pre fotografiu a vnesenie atmosféry do nej.
Zuzka a Emka – už stálica na mojich workshopoch. Miluje fotografiu, miluje Toskánsko


 

IMG_3081logo
foto: Matej Kotuľa
IMG_2944logo
foto: Matej Kotuľa
IMG_1387logo
foto: Matej Kotuľa
IMG_2761logo
foto: Matej Kotuľa

© pali hradiský / www.fotoTATRY.sk