Základnou myšlienkou článku i všetkého toho okolo je pohoda. Ak nie je fotograf/ turista/ pozorovateľ v pohode, neužije si pobyt v prírode tak, ako by sa patrilo. Tento článok budem smerovať hlavne na fotografov. Posledné roky som sa z aktívneho horolezca, ktorý občas niečo cvakol, zmenil na aktívneho fotografa, ktorý občas niečo vylezie. Teda všetko, čo nižšie napíšem, je iba o mojej osobnej skúsenosti. Netvrdím, že je to to naj a jediné, ale mne to za tie roky takto vyhovuje a moja výstroj ma našťastie ešte nesklamala. Dnes je na trhu toľko značiek a množností, že aj keď to možno chvíľk potrvá, po trpezlivom rozhodovaní si nakoniec určite každý nájde to, čo mu najviac vyhovuje.
OBLEČENIE
Stále tvrdím, že suché ponožky sú to najdôležitejšie na horách. Všetko mokré sa dá prezliecť, ale akonáhle máte mokré ponožky znamená to, že máte mokré i topánky. A keď nemáte náhradné, výmena ponožiek pomôže len na chvíľu. Takže základom sú kvalitné topánky. Dnes mám na kvalitné topánky jednoznačnú radu. HANWAG ALASKA GTX. Celokožené, vysoké turistické topánky s vibram podrážkou, obrubou okolo celej spodnej časti a Gore-Texom. Tie svoje mám už 5 rokov a za celý ten čas nikdy nepremokli. Priznám sa, že okrem klasického zbavenia sa hrubej špiny sa o ne veľmi nestarám. Poviete si – nechodím až tak po kopcoch, načo také topánky? Každý fotograf krajiny chodí fotiť hlavne ráno a večer. To znamená chodí po mokrej tráve od rosy prípadne nočného dažďa, na miesto, kde chce ísť fotiť, treba šľapať v noci. Kvalitná membrána (GTX) zabezpečí nepremokanie a lem okolo celej topánky zase istotu, že aj keď zakopnete, nepolámete si prsty a nezničíte topánky po jednom výlete v Tatrách. Ich výška a zošitý jazyk až hore umožni vojsť bez problémov do 10 – 15 cm vody. No a samozrejme, je dôležité mať v nich kvalitné ponožky, ktoré sa nesťahujú a nepohybujú na nohe pri chôdzi. To je jeden z hlavných dôvodov otlakov na nohách. Ja používam ponožky od fy. SPORTCOOL. Cena vs. použitie je príjemné, vyhovujú mi. Ďalším oblečením, bez ktorého nejdem fotiť je funkčné spodné prádlo. O5 je na trhu neskutočné množstvo značiek. Dlhé roky som nosil spodné prádlo zn. Suzane zo Svitu, alebo tak nejako sa to volalo. Dnes je to už Termovel a Devold. Kvalitné „vrstvenie“ je dôležité. Častokrát sa mi stane, že prebehujem z miesta na miesto, prípadne nestíham východ slnka, alebo jednoducho šľapem na miesto niekoľko hodín. Byť v suchu je dôležité, nielen kvôli komfortu, ale aj kvôli zdraviu. Ako druhú vrstvu používam klasické bavlnené tričko. To pekne nasaje pot z prvej vrstvy, pričom tá ostane suchá. A na kopci, ak je to nevyhnutné, tričko jednoducho vymením za suché. Ako ďalšiu vrstvu používam tenkú fleece windstopper bundu od fy. Lowepro. Prakticky ju mám na sebe takmer stále. Hlavným problémom, keď leziete na kopec, je pot a vietor. Ak sa skombinujú tieto dve veci, je vám zima. Spodné prádlo a windstopper to vyrieši. A nakoniec nesmiem pri balení zabudnúť na moju GORETEX vetrovku (proti dažďu) a pérovku. Goretexku mám staručkú EVENTu od LoweAlpine. Neskutočne kvalitná horolezecká bunda. Kúpil som ju niekedy v roku 2003 a doteraz nestratila farbu ani funkčnosť. Dá sa zbaliť do malých rozmerov a pohodlne sa zmestí do batoha. Tu jednoznačne platí, že sa neoplatí šetriť. Na tú dobu bola drahá, ale tie roky používania mi tie peniažky vrátili. No a posledná vrstva, pre mňa najnovší prírastok do outdoor oblečenia, je páperová bunda od zn. ZAJO. Nekonečné dlhé čakanie v noci pri fotení hviezd alebo ráno pred východom slnka niekde na kopci prevetrá fotografa do morku kostí. Páperová bunda je v zloženom stave maličká a ľahká a po rozbalení a oblečení je to luxusný spoločník do nepohody.
PRE NOCĽAŽNÍKOV
Ďalšou kapitolou je noc vonku. Fotograf najčastejšie fotí dlho po západe slnka a potom hneď pred východom a počas neho. Základom je mať pohodu i v noci. Rozhodne nespať v oblečení, v ktorom ste behali celý deň a v noci platí pravidlo, menej je oveľa viac. Takže čím máte menej vrstiev na sebe, tým je to lepšie. Samozrejme za predpokladu, že máte kvalitný spacák. Ja používam spacáky od fy carinthia. Letný i zimný. Nepatrí síce k tým najľahším, ale istota teplej noci je 100%tná. Navyše ho mám už viac ako 10 rokov a nestratili ani stotinku na svojej kvalite. Ale čo je kvalitný spacák bez pohodlia na zemi? Akonáhle nemáte pod sebou kvalitný a pohodlný matrac, nevyspíte sa. Či alumatku, penovú karimatku alebo nafukovačku, o tom sa vedú dlhé diskusie (tak ako o každej takejto hračke). Ja osobne by som svoju nafukovaciu karimatku, 3,5 cm thermarestku nevymenil za nič na svete. Výborná izolácia i komfort. No a samozrejme stan. Nemám rád stany s podlážkou. Nechodím so stanom stanovať do kempu, ale prežiť pohodlne noc ak zaprší (alebo zasneží), prípadne fúka vietor. Mám rad stan Husky Flame. Ľahký, malý a dá sa mu odstrániť podlážka. Jeho postavenie s troškou cviku trvá len pár minút.
OBSAH BATOHA
obsah na obrázku sprava doľava:
- teleskopický obušok ( hlavne na psov, ale .. ktovie?)
- 15m lano ( sem-tam ho využívam na doistenie )
- čelovka
- fotoaparát, objektívy a filtre (v kufríku)
- goretex bunda
- jedlo, náhradné tričko
- spacák
A na záver, skoro som zabudol na batoh. Tie naše fotografické batohy sú síce sem-tam i skvelé, ale niekedy i kratšia túra vytrápi chrbát. A čo potom pri niekoľkodňovom fotení? Takže jednoznačne treba siahnúť po turistickom. Prakticky od počiatku mám batohy zn. treksport. Na jednodňové výšľapy Eiger 33, na dlhšie a zimné Tibet Extrem 55, no a na výlety s prenocovaním mám Tatran 90tku.