FUJI X100T – IDEÁLNY UNIVERZÁL AJ NA KRAJINU

Jeho predchodcu, FUJI X100S som už vychválil v minulom článku. Teraz sa mi na dlhšie dostala do rúk najvyššia rada z Fuji X100, a teda X100T. Oproti predchádzajúcemu modelu má vraj len pár vylepšení, ale hneď tá prvá a základná je najviac citeľná. Jeho AF a zaostrovanie v protisvetle a slabších svetelných podmienkach je rýchlejšie a presnejšie. To, s čím som sa občas pri X100S trápil, som pri X100T ani nezaznamenal. A to je veľké plus tohto najvyššieho modelu. Využitie u mňa nájde hlavne pri reportáži a svadobnej fotografii. Ale prečo ho neskúsiť aj na fotenie krajiny? Na túto časť „FUJI“ orieška som bol fakt zvedavý. Jeho veľkosť a hmotnosť by boli ideálne na rychlovýstupy, lezenie, ale aj na klasickú krajinársku fotografiu. S telekonvertorom a širokouhlou predsádkou pracujeme s ohniskami 28,35 a 50mm, čo je pre mňa, tak akurát. Síce sem-tam bude chýbať dlhšie ohnisko, ale všetko je niečo za niečo. So stredoformátom sa v batohu pohybujem na hranici 20kg. U FUJI X100T to nie je ani na úrovni 1kg.


fujix100t_03
v zapádajúcom slnku, pod Tatrami

 


 

X-Trans CMOS II sensor so 16 MPx by mal vyhovovať. Rozlíšenie 4896×3264 je postačujúce aj na väčšie obrazy. Kvalita obrazu je na pomerne slušnej úrovni. Nie je to síce to, na čo som zvyknutý z full frame, ale nie je to zlé. Výborne funguje používanie kompenzácie expozície +/- 3 EV a tiež expozičný bracketing. Funkcie, ktoré sú v prípade krajinárskej fotografie pomerne často využívané, fungujú na 100%. Ďalším pomocníkom je 3 palcový displej s 1 040 000 bodmi, podľa ktorého sa dá presne komponovať a exponovať. A následne kontrolovať nafotené. O ostatných funkciách by sa dali vypisovať litánie, ja len v bodoch spomeniem tie, ktoré som zatiaľ najviac využíval, a ktoré mi prídu fakt super.

  • simulácia filmu velvia a provia
  • simulácia čiernobieleho filmu
  • zabudovaný ND filter, silný 3EV
  • prehľadné a nastaviteľné podľa chuti Q menu
  • vysoký dynamický rozsah
  • výborné výsledky na vysoké ISO
  • zaostrovanie v MF režime pomocou prstenca na objektíve (rýchle a presné)
  • 6 fotiek za sekundu
  • v režime „T“ možnosť nastavenia času od 2-30s
  • fakt kvalitný objektív FUJINON 23mm f/2

 

fujix100t_04
ráno na Lapszanke

 


Ešte som ho nemal možnosť vyskúšať na fotenie hviezd, o tom možno nabudúce. Ako sa bude chovať v tme, pri vysokých ISO a dlhších časoch ako 30s? Som fakt zvedavý. Sympatické na Fuji je, že akonáhle nastavíte fciu „T“ na LCD sa zobrazuje čas do konca expozície a pri nastavení „B“ zase automaticky počíta čas expozície. Ale už teraz viem, že ho chcem aj na fotenie krajiny. Už pri fotení do JPG je výstup parádny. Ak sa s fotkou veľmi nehýbe, tak je to skoro postačujúci formát. Vďaka redukciám sa dajú na ňom používať všetky filtre. Jediné, čo mi zatiaľ dosť chýba je fotenie do pomeru strán 4:3. Do jpg sa dá fotiť (a priamo komponovať na LCD) do pomerov strán 3:2, 1:1, 16:9, ale 4:3 chýba. Čo je škoda, celkom som si na tento formát z PENTAXu 645 zvykol.


fujix100t_02
Spišský hrad nad hmlou

 


Neskutočnou vychytávkou je hybridný hľadáčik, ktorý sa dá prepínať buď do EVF hľadáčiku, alebo do priehľadového OVF hľadáčika. Ten má ešte zlepšovák v druhom režime v podobe maličkého EVF rámčeka v pravom dolnom rohu, ktorý zobrazuje oblasť zaostrenia a správnosť zobrazenia. Nechápem, že s týmto neprišli už omnoho drahšie zrkadlovky. Po pár týždňoch fotenia s touto funkciou môžem povedať, že je to fakt krok dopredu. Fuji to nazýva Digital Rangefinder a dávam im za to 100 bodov.

Na záver by som chcel dať jednu ukážku, ako sa dá fotiť s FUJI X 100 T do JPG, ak si nastavíte fotoaparát podľa svojej chuti. Pre mňa ako svadobného fotografa je to na nezaplatenie. Ušetrí mi to neskutočne množstvo času pri spracovávaní a upravovaní fotiek.


fujix100t_01
FUJI X100T, simulácia filmu PROVIA

 

100T3118a
FUJI X 100 T, monochrome

 

© pali hradiský / www.fotoTATRY.sk