TIPY NA FOTOMIESTA FOTOGRAFA S DEŤMI časť 1.

Skalná ihla, alebo Čertová skala v Chmelnici, Markušovský hríb alebo Čertová skala v Budči. To sú tri skalné útvary vhodné pre kreatívnych fotografov, ktorý nosia na fotenie deti tak ako ja. Na Slovensku toho máme naozaj požehnane, kde môžete ako fotograf vyraziť s deťmi a nemusí to zrovna byť skorý východ slnka alebo náročný výstup kvôli krásnym farbám pri západe slnka. Vďaka nášmu upravenému autíčku sa nemusíme nutne vrátiť večer domov a pokojne prespať tam kde sme, takže ani vzdialenejšie objekty nie sú problém. Často takto vyrážam s deťmi za súkromným fotením. A v poslednej dobe aj za foteniachtivými klientami po Slovensku, ktorí sa prostredníctvom workshopu chcú niečo nové naučiť. Prezradím Vám pár objektov a miest na fotenie a ukážem ako si to doma plánujem. A v prípade, že sa náhodou nachádzam niekde blízko tých „svojich“ vytipovaných miest a mám čas, tak len pozriem do mapy alebo gúglu, kde to presne je a je to. Fotenie a výlety s deťmi je super. Dlhujeme im to.



.skalná ihla alebo Čertová skala v Chmelnici (alebo Hajtovke)

Máme to z domu na skok. A je to príjemná prechádzka na nedeľné poobedie. Skalná ihla na brehu Popradky ponúka fotografom výborné miesto na kompozičné cvičenie a vymýšľanie ako si to cwaknúť. Ak prídete na pravý breh rieky Poprad tak aj deti majú veľké pole pôsobnosti na hranie. Voda a breh je z tejto strany vyslovene baby friendly a kým fotíte, môžu sa čľapkať bez toho aby ste sa báli, že sa utopia. Tiež to je výborna lokalita na večernú prechádzku. Moje deti sú vždy happy keď môžu pobehovať po lese s čelovkou. A keď im poviem, kde majú svietiť, tak sú výborný pomocníci pri fotografii.


Čertová skala v noci

 


.markušovský hríb

Asi najznámejší a najkrajší skalný hríb na Slovensku. Spodok (noha) je vysoká 8m a je tvorená zo zlepenca, vrch (klobúk) o priemere das 3m z pieskovca. Dagde píšu, že je dokonca najvyšší v strednej Európe. Cesta k nemu  môže byť zaujímavá aj pre deti (popri vode je k videniu kde čo). Posledný úsek je dosť strmo do kopca a okolo hríbu moc možností na hranie nie je, ale sú tu zaujímavé cestičky a možnosti na lezenie pre deti.


malý Heňo (125cm) pri veľkom Markušovskom hríbe

.čertová skala pri Budči

Tá mi dala zabrať. Nie je to nič náročné. Od auta asi hodinku, viac menej stále po vrstevnici ponad dialnicu. Dosť dlho ju počuť tak, že Vás Heňo nebude počuť ak odbehne hlbšie do lesa naháňať jašteričky alebo hady. Boli sme tam v čase po dažďoch a tak bol chodník dosť o držku. Vyvrátené stromy cez chodník (aj s koreňmi), podmočené časti chodníku a navyše som si somar nevzal sedačku pre Agátku, ktorá v čase keď sme šli hore väčšinou zaspí. Takže som ju takmer celú cestu s5 niesol na rukách. Už to nie je ľahučké bábätko a ja nie som najsilnejší. A keď s takým prckom na rukách spadnete, o zábavu je postaraná. Každopádne cesta tam je pre deti zaujímava občasnými tabuľkami a informáciami o okolitej krajine aj samotnou krajinou. Ten les tuna je fakt veľmi pekný a pestrý. Heňo mal z neho luxusnú telocvičňu. A vlastne aj ja, lebo okrem Agátky som nosil aj svoje kladivo, obušok a fotoaparát v jednom – NIKON F5.




.off topic

Ani ho neusím značiť do mapy. Liptovská mara je jednoducho v letných mesiacoch povinná zastávka na kúpanie. Aj v skorých ranných hodinách je voda príjemná a tak fotenie z vody vôbec nie je problém. Zaparkovať, pre fotografa, sa dá hneď vedľa kostolíka a na pláž je to coby kamenem dohodil. Je síce pravdou, že z tohoto miesta bude na fotke viac menej furt tá istá kompozícia, ale tak … možno sa niekomu podarí cwaknúť fotku pri super podmienkách, alebo z vody tak, ako ju málokto fotí?



.čo ďalej

Na mapke hore mám vyznačené ďaľšie miesta, kde sa najbližšie s deťmi isto pozriem. Pridajte sa ku mne a ja vás prostredníctvom workshopu naučím ako zladiť deti a fotenie a ako nafotiť na takýchto výletoch čo najlepšie fotky s tým čo máte v ruke. Mobil je na takéto výlety luxusný spoločník a aj mne sa s ním fotí čoraz lepšie. Všetky fotky v článku boli fotené na mobil, takže neváhajte a objavte čo sa s Vašim mobilom dá naozaj nafotiť.


© pali hradiský / www.fotoTATRY.sk